Skip to content ↓

School Games

School Games & Forest Games Linked Competitions

  

Dene Magna's School Games Organiser is Alan Beard, based here at Dene Magna School. 

Alan can be contacted on his email: a.beard@denemagna.gloucs.sch.uk or the main school number of 01594 542370.

 

All Event Reviews

Please click on the event below for more details.

Team Cross Country 

We had a fairly dry day up until the winner’s ceremony to run our Steve Gooch Primary Cross Country Finals on Thursday 3 October on the field at Five Acres School.  We had 20 schools sign up for this Forest Games' event and we would like to congratulate over 200 runners who took part in running the 1.2km course.  We had some great support from the Five Acres PE Department and their sports leaders, so many thanks to them and for the support from the local District Council, Berry Hill Rugby Club and the teachers and parents/carers who attended. 

This was a great event for the students to ready themselves for larger competitive events and hopefully keep that interest in running.  We celebrated the highest placed teams with Matt Hatton from Steve Gooch Estate Agents who sponsored the event this year with Matt coming along to present the trophies and medals.

The top 3 girls' and boys' teams offered some incredibly low scores and I must mention the winners:  Ann Cam Girls, who scored 26 for their top 4 runners in their team of 6.  This score was outstanding.  Highnam Boys delivered another superb low score of 32.  This is such a team effort and should be seen as a positive engagement with young people with all the talk about inactive in the wider media.  

Top 3 Team Results:

Girls:

1: Ann Cam   Score  26
2: Hope Brook          72
3: Lydbrook              80

Boys:

1: Highnam  Score   32
2: Coalway               75
3: Primrose Hill        93

Fastest Girls Run:   4.48:31  Lydbrook
Fastest Boys Run:   4.30:57  Primrose Hill

 

 

 

 

 

Active Maths: Continuing Professional Development

Our School Games Organiser, Alan Beard, hosted a course for local primary teachers on Thursday 10 October 2019.   The course was an introduction on how to engage students in Maths and English utilising physical activity within their lessons to stimulate and further engage student learning.

We had a good turn out of PE coordinators and teachers who attended from the following schools English Bicknor, Highnam, Mitcheldean, Coalway, Primrose Hill, Lydbrook, Berry Hill, Woolaston, Clearwell, Westbury and Hope Brook.

Big thanks to Active Maths tutor Kevin Barton and the enthusiasm from all staff who attended.   It is great to support our Forest Schools with CPD opportunities at Dene Magna.

    

 

Primary Badminton Festival

We ran our first Badminton festival for students from year 3 & 4 at various schools across our district on Wednesday 16th October at Newent School.

Campbell Wilson our Badminton national governing body relationship manager, FOD School Games Organiser Alan Beard and student sports leaders from Newent School ran a super engagement festival in the sports hall.

The students who attended really enjoyed the different activity stations for this Racket Pack Festival.  They all tried out badminton related skills over the fun-packed afternoon, keenly assisted by the Newent sports leaders.  

Many thanks to the Steve Edgell and the Newent PE team, Roger Stroud and Campbell for delivering this activity for interested schools.   We look forward to keeping this on our Forest Games yearly calendar and we will be offering teachers further CPD to assist them within their school badminton.

Selection of photos:

     

     

    

Primary Quick Sticks Hockey

We held the North Area School Games Primary Quick Sticks Hockey Finals on Tuesday 12th November at Newent School.

My thanks you goes out to the Newent School Leaders who I feel did an outstanding job, it is not easy to see everything on the pitches and they looked after 43 matches during the event.   

We were supported by Newent Hockey Club, especially Jane Price who helped the leaders and the standard of hockey improved as we progressed across the 17 rounds.

We got the eventual winners for the Lions Winners:  Tibberton School who overcame Forest View in the Lions A teams finals 2-1.

The TIgers B teams were in 2 different pools with the pool winners St Whites B beating St Whites C team in a penalty shoot out  

Well Done to the winning teams who go through to School Games County finals next year.

Hope Brook School came 3rd on points in both the Lions & Tigers combined groups.

The Pool Games points results:

Group A Lions 
Tibberton 27 pts
Forest View 23 pts
Hope Brook 14 pts
Picklenash 13 pts
Newnham 12pts
St Whites  12pts
Ann Cam   9pts

Group 2 Tigers

St Whites B  20pts
Hope Brook 12pts
Ann Cam       9pts
Tibberton       9pts
Picklenash     8pts

Group 3 Tigers

St Whites C    20pts
Newnham       10pts
Soudley          10pts
Redmarley       7pts
Pauntley          5pts

Outstanding effort to all teams concerned.

Photos of Winners & Event:

Photos of the Event:

      

Primary South Gymnastics

We ran a South Area Primary Gymnastics on Wednesday 29th January at St Johns on the Hill for beginner Gymnasts.  Big thanks goes to the PE team at St Johns and Tracey from Welsh Gymnastics who offered their support so we ran a good School Games event in the south area.  The scores were close this year with Yorkley and St Johns battling it out at the front. 

 

My thanks to all the pupils who took part and all the help that was offered throughout the morning by all teachers. 

 

The young Gymnast's showcase routine was outstanding. 

 

The Results:

 

1: St Johns on the Hill (Cartwheels)

2: Yorkley

3: Lydney

4: Drybrook

5: St Johns on the Hill (Handstands)

6: Tutshill

7: Primrose Hill

8: St Briavels 

 

 

 

 

 

 

 

KS2 Girls Indoor Football

We held a North area KS2 Girls Indoor Football event at Newent School for the Forest Games.  Our thanks goes out to Steve Edgell, head of PE and his Newent leaders Josie, Toby and Ruby who supported the event.. We saw some very good football and  well done to Mitcheldean & Highnam, worthy finalists who go through to the Forest Finals in March against 2 teams form the south forest area on Thursday 26th March.

 

The North Results

 

Mitcheldean  Points 20  1st

Highnam      Points   13  2nd

Ann Cam      Points 12   3rd

Picklenash   Points   9    4th  

Westbury      Points  4    5th

 

New Age Kurling

New Age Kurling 2020

 

We Held a Primary New Age Kurling Event at Newent School on Thursday 9th January.   Many thanks for all the teams taking part, we had lots of teams, lots of games but all seemed to have some fun along the way.   I wish we did not have to have winners for this type of event, however, it is a pathway School Games event,  please thank all the participants and celebrate all their performances.

 

Thank you to all the people who made the event happen and thanks go to the Hartpury College and Newent School Students and Andy Wheeler for the table cricket.

 

Well done to the 3 winners from the 3 groups, Hope Brook, Tibberton and St Whites all with 21 points. Their final rounds the results:

 

Overall:

1: St Whites A                7

2: Hope Brook B            4

3: Tibberton                   3    

 

St Whites and Hope Brook will go onto the Finals on Thursday 23rd January at Cheltenham Ladies College. 

 

Group Scores:

Group 1:                Won   Scores   Position in Gp    

Highnam                 1            9                  5

St Whites B             3            19                2

Ann Cam A              3            18               3

Hope Brook B        4            21               1

Yorkley A                 2            9                  6

Newnham A            1            10                4

 

Group Scores:

Group 2:                Won   Scores   Position in Gp    

St Whites A               4            21              1

Ann Cam  B               1            11               5

Picklenash A             2            14               4

Primrose Hill              1            9                6

Drybrook  B*              2            14              3

Tutshill A                    2            15              2

 

Group Scores:

Group 3:                Won   Scores   Position in Gp    

Picklenash B             1           10                 6

Hope Brook B           2            14                2

Tutshill B                   1            12                5

Tibberton                  4           21               1

Drybrook B                2            3                 4

Yorkley  B                  2            14               3

 

Sports Hall Athletics

Sports Hall Athletics Large and Small Teams Forest of Dean Results 2019

 

We had 25 Schools attending Sports Hall Athletics at Forest High School on Thursday 12th December.  What an effort by all the Small and Large Schools in the area. 

 

Alan Beard the SGO would like to thank the Forest High School & Freedom Leisure, Adam & the leaders from Hartpury College & Dene Magna who all worked very hard over the whole day to make this a superb event.

 

Well done to all the teams who took part: 

 

The top 3 Large teams this year:

1st  Coalway

2nd Forest View

3rd  Tutshill

The top 3 Small teams this year: 

1st  Hope Brook

2nd Lydbrook

3rd  Primrose Hill

 

Coalway & Hope Brook will go through to the Games finals Thursday 23rd Jan at Cheltenham. 

 

 

Individual Forest of Dean Primary Cross Country

We held the Forest of Dean Primary Cross Country Race to selection 40 runners to go through to the county finals in March. 

 

The course was sent up at Newent School on Wednesday 22nd January with the support of marshalling from Newent students and we held 4 races with 10 runners being selected from each in the Yr 5 & Yr 6 Boys and Girls races.  We had over 180 pupils attend from 18 Primary Schools.

 

It was very competitive and lively afternoon and the ground was very muddy which was a challenge for the runners. 

 

The runners who advance from this race will join this year’s Primary Cross Country County Championships at Katherine Lady Berkeley’s School, Wotton-under-Edge on Saturday 29th February where Alan Beard our School Games Organiser will be the FOD team manager. 


 

Secondary Table Cricket Finals

SEN Secondary Table Cricket at The University of Gloucestershire

 

Dene Magna sent a team to the county table cricket championships at the University of Gloucestershire on Monday 20th January.

The team played so well together and encouraged each other to play well against other schools across Gloucestershire.  It was a close run result and Dene Magna came out on top,  they were worthy winners with most runs scored as they now go forward to the regional finals at Edgbaston Cricket Centre in April.

 

Special thanks should go out to the students who took part for the school and the support staff, Mrs Berry, Mrs Greene, Miss Watkins, Miss Dews and Mr Sherwood & Mr Beard who supported them throughout. 


 

 

Dene Magna Receive Wheelchair Rugby Session

Gloucester Wheelchair Rugby Coming into Dene Magna 

 

On Wednesday 29th January Matt Lydiard the Wheelchair Rugby Coordinator from Gloucester Rugby came into our School and brought over a van full of Wheelchair Rugby chairs after being invited in by our School Games Organiser.  

 

Our Sports GCSE students and a few other lucky students took part in the engagement sessions with the PE Dept to try this former paralympics sport.  Gloucester now have a disability team called the Titans but also offer taster sessions in the community to show off the game and highlight their good work.  Our students really enjoyed the game and the whole experience and we look forward to having them return in the near future.


 

Primary School and Forest of Dean Games Calendar 2019-20

 

Secondary School and Forest of Dean Games Calendar 2019-20