Skip to content ↓

Staff list

Leadership

   
CEO/Headteacher Stephen Brady (SJB) BSc (Hons) NPQH
Deputy Headteacher Fred Mitchell (FM) B Theol (Hons) PGCE
Assistant Headteacher (Student Support and DSL) Kellie Beale (KBe) BSc (Hons) PGCE
Assistant Headteacher (Teaching and Learning) Tom Derrick (TD) BSc (Hons) PGCE
Assistant Headteacher (Curriculum) Gemma Meek (GMK) BA (Hons) PGCE; MEd
Assistant Headteacher (Student Support) Danielle Hill (DH) BSc (Hons) PGCE
Director of SEN Harry Dixon-Gough (HDG) BA (Hons) PGCE
Finance Director Janet Ray (JR)  
Head of Sixth Form Liz Balmer (LBr) BA (Hons) MA PGCE

Head of Houses

    
Wilson House                                                                                   Danielle Hill (DH)                 BSc (Hons) PGCE
Jenner House Laura Burt (LB) BA Sec. Mus. Ed. QTS LRWCMD
Foley House Ashley James (AJ)  
Dowty House Aaron Underwood (AU) BA (Hons) PGCE

Teaching Staff

   
English Oliver Smith (OS) [Head of Department] BA (Hons) PGCE; MEd
  Kelly Savagar (KS) BA (Hons) PGCE
  Ann Compton (AC) BA (Hons) PGCE
  Luke Marden (LMa) BA (Hons) PGCE
  Dan Hill (DHi) BA (Hons) PGCE
  Naomi Watkins (NWa) BA (Hons) PGCE
  Lily Motson (LMt) BA (Hons) PGCE
Mathematics Steve Jones (SJ) [Head of Department] BA (Hons) PGCE
  Tony Reid (ARe) BA (Hons) PGCE
  Natascha Cook (NC) B Eng (Hons)
  Ashley James (AJ) NQF
  Andrew Green (AG) BSc (Hons) PGCE
  Emily Malsom (EMa) BSc (Hons) PGCE
  Grace Keitch (GKe) BSc (Hons) PGCE
  Miet Vandorpe (MV)  
  Paul Manns (PMa) BSc (Hons) PGCE
Science Adele Clark (ADC) [Head of Department] BSc (Hons) PGCE
  Amanda Salisbury (AS) BSc (Hons) PGCE
  Anthony Tolley (AT) BSc PGCE
  Catherine Aldred (CDA) BSc (Hons) PGCE
  Catherine Allison (CAl) BSc (Hons) PGCE
  Kathryn Brown (KBr) BSc (Hons) PGCE
  Chris Pike (CPi) BSc (Hons) PGCE
  Elizabeth Hammond (EHa) BSc (Hons) PGCE
Drama Chris Wynn (CW) [Head of Department] BA (Hons) PGCE
Music Laura Burt (LB) [Head of Department] BA Sec. Mus. Ed. QTS LRWCMD
Physical Education Paul Griffiths (PG) [Head of Department] BSc (Hons) PGCE
  Jayne Dews (JDE) BSc (Hons) PGCE
  Beth Jarvis (BJa) BSc (Hons) PGCE
  Lauren Graham (LGr) BSc (Hons) PGCE
  Aaron Uderwood (AU) BSc (Hons) PGCE
Design Technology  Heath Adams (HA) [Head of D&T] BA (Hons) PGCE
  Elizabeth Kitonga (EK) [Head of Food Technology] B Ed
  Sarah Adams (SA) BA (Hons) PGCE
  Lauren Witts (LW)  
  Kelly Ratcliffe (KRa) BA (Hons) PGCE
Art Marina John (MJo) [Head of Department] BA (Hons) PGCE
  Michelle Cappetta (MC) BA (Hons) PGCE
Humanities  Sam Buckley (SBu) [Head of Geography] BA (Hons) PGCE
  Alistair Tait (ATa) BSc (Hons) PGCE
  Phoebe Eade (PEa) BSc (Hons) PGCE
  Lynne Adams (LAd) [Head of History/RS] BA (Hons) PGCE
  Lois Adams (LoA) BA (Hons) PGCE
  Adam Harrington [AH) BA (Hons) MA PGCE
  Chloe Eldridge (CEl) BA (Hons) PGCE
Religious Studies Kirsten Barker (KBa) BA (Hons) BMus (Hons)
  Madeliene McClemont (MMc) BA (Hons) PGCE
Modern Languages Rachel Thomas (RT) [Head of Department] BSc (Hons) PGCE
  Carly Taylor (CTa) BA (Hons) PGCE
  Julie Reid (JRe) BA (Hons) PGCE
  Jennifer Hill (JHi) BA (Hons) PGCE
  Louise Turner (LT) B Ed (Hons) PGCE
Computing Sam Gardner (SG) [Head of Department] BSc (Hons)
  Tom Mill (TMi) BSc (Hons)
Social Sciences Matt Osbourne (MOS) [Head of Department] BA (Hons) PGCE
  Neil Matthews (NMA) MSc (Hons) PGCE
  Scott Albon (SAl) BSc (Hons) PGCE
  Rebecca Butcher (RBu) BA (Hons) PGCE
Supply Teachers John-Leslie Harris (JLH)  
  James Martin (JMa)  
  Rebekah Gueye (RB)  

Student Support

   
Student Support Mentors Tracey Hoare (TH)  
  Rachel Beard (RBe)  
  Christina Freeman (CFr)  
Wellbeing Practitioner Blaine Smith (BSm)  
RAIS Teacher Katherine Greene (KGr)  
Mental Health and Wellbeing Practitioner  Marie Hamm (HaM)  
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) Mary Pope (MBP)  
  Sue McCarthy (SM)  
Assistant SENCo Michelle Mazelin-Browne (MaM)  
SEN Administrator Tammy Roberts (RoT)  
Teaching Assistants Cara Phelps (CaP)  
  Caroline Long (CL)  
  Charmaine Ogena (COg)  
  Lisa-May Fearnley (FeL)  
  Fiona Woodroffe (FWo)  
  Grace Hoult (GHo)  
  Deborah Gray (GrD)  
  Julie James (jja)  
  Laura Morgan-Cole (LC)  
  Lalique Lyne (LL)  
  Christina Bonner (MaB)  
  Michelle Hill (MH)  
  Louise Odurny (OD)  
  Rachel Edmonds (REd)  
  Sam Dawes (SaD)  
Careers Advisor  Jo Rich (JRi) MA (Hons) Eng, Pg Dip Careers Guidance, QCG

Support Staff

   
Office Manager Diane Evans (DEv)  
Receptionist Ellie Rugman (ER)  
Lead First Aider/Administrator Janine Moverley (JMo)  
Administrative Officer/Governance Professional  Hannah Tufnell (HaT)  
Educational Welfare Officer Matt Bishop (MBi)  
Sixth Form Attendance Officer Hazel Partridge (HPa)  
Sixth Form Administrators Sarai Davis (DaS)  
  Julie Russell (JRu)  
Finance Manager Coralie Hurst (CHu)  
Finance Officers Sarah Williams (SWi)  
  Deborah Edwards (DPe)  
Data Manager Simon Bridgewater (SB)  
Exams Officer Pete Adams (PA)  
Exam Access Arrangements Administrator David Child (DC)  
Exam Invigilators Sue Berry (BeS)  
  Mary Fear (FeM)  
  Eve Goodison (EGo)  
  Fay Kibble (FK)  
  Judith Gazzard (GaJ)  
  Jackie Butts (JBu)  
  Julia Leverton (JL)  
  Kim Mowday (KM)  
  Laura Martin (MaL)  
  Pam Burris (PBu)  
  Simon Bailey (SBa)  
  Susan Harris (SH)  
  Susan Stephens (StS)  
  Susan Bowen (SuB)  
  William Defraine (WD)  
  Mary Pope (MBP)  
Development Manager Heather Vincent (HV)  
Librarian Margaret Jones (MJs)  
School Games Coordinator  Alan Beard (ABD)  
Community Assistant Mike Hoult (MHo)  
Classroom Technicians Joanna Babij (JBA)  
  Matt Bullivant (MBu)  
  Ethan Harris (EH)  
  Nicola Williams (NW)  
  Kevin Timney (KTi)  
ICT Team Stephen Bourne (SBo) [IT Manager]  
  Lisa Lown (LLo) [IT Technician]  
  Harry West (WeH) [IT Technician]  
  Oliver Thomas (ThO) [IT Technician]  
  Charlotte Probert (CPr) [Marketing Co-Ordinator]  
Site Team Rick Vale (RV) [Estates Manager]  
  Lindsey Baker (BaL) [Site Manager]  
  Mark Sherwood (MSh) [Assistant Site Manager]  
  Peter Hoare (HoR) [Mini Bus Driver/Site Team]  
  Tony Phelps (TP) [Mini Bus Driver/Site Team]  
Catering Team Amanda Northcott (ANo) [Catering Manager]  
  Zia Covey (ZC) [Assistant Catering Manager]  
  Beata Uszok (BUs) [Catering Assistant]  
  Emma Griffiths (EG) [Catering Assistant]  
  Emma Reynolds (ERe) [Catering Assistant]  
  Julie Bennett (JDB) [Catering Assistant]  
  Jackie Harris (JHa) [Catering Assistant]  
  Lorraine Knight (LKn) [Catering Assistant]  
  Tracey Howells (TK) [Catering Assistant]  
  Wanida Phillips (WPh) [Catering Assistant]  
Cleaning Team Lorraine Beniams (LBe) [Cleaning Supervisor]  
  Samantha Brain (BrS) [Cleaner]  
  Benjamin Steward (BS) [Cleaner]  
  Catherine McKenzie (cm) [Cleaner]  
  Chloe Phillips (CPh) [Cleaner]  
  Debra Macey (DMa) [Cleaner]  
  Isobelle Jones (IJ) [Cleaner]  
  Julie Horton (JH) [Cleaner]  
  Linda Barnard (LBA) [Cleaner]  
  Keri Paull (PaK) [Cleaner]  
  Sharon Sutton (SuS) [Cleaner]  
  Tina Brown (TB) [Cleaner]  
  Tracey Phillips (TPh) [Cleaner]  
  Debra Jones (DJ) [Cleaner]